Slides Framework
Video Thumbnail

Cosmos

Ya Sonra?

2020'nin hiç göremediğimiz baharının son günü bugün. Yoğunluklu evde geçen bu 2,5 aylık süreç, sorgulamalarla içe dönüş, hayat muhasebesiyle analizlere ve planlamalara bolca vakit harcanan dönem olarak belleklerde kalacak. Covid 19 sürecinde daha ne yaşarız, global seyir ne olur? Tahminden az öte bir yerlerde olsa gerek dünya. Bu süreçte işiniz maksimum seviyede etkilenmiş, çok zarar görmüş ya da işleri artış göstermiş kısıtlı azınlıkta olabilirsiniz.

Özellikle bir işletme sahibi için hangi şekli tecrübe etmiş olursanız olun ilerleyiş için; ne çok güçlü, ne çok zengin, ne de çok bilenler yer bulacak şu zamandan sonra. Hayatta kalma mücadelesinde, manevra kabiliyeti yüksek, çabuk uyum sağlayabilenler daha fazla yer alacaklar. Doğası gereği değişimi reddeden bünyeler, konfor alanlarından çıkmadıkları sürece geriye sayımlarını başlatmış olacaklar.

Doğal yaşamda kosmos, uzun zaman sonra insanoğlunun eseri kaosun ipini göğüsleyip hızla çevresel iyileşme yarattı. Dünyada yeni normal adı altında açılmalar, sosyalleşmeler başlarken herkesin evde kaldığı sürede sezgisel de olsa sağladığı uyanışı koruması, ekosistemi şekillendirmede ve geleceğimize yön vermede belirleyici olacak..

Bireysel ve kitlesel olarak yanlışlardan uzaklaşmak, değişmek lazım. Değişmek için güvenli hissedilen her şeye yenilmek, ezberleri bozmak, yeniden başlıyormuşcasına harekete geçmek lazım.

Biliyorum demeden, her şeyi yeni keşfeden bir çocuğun heyecanıyla yaşamalı hayatı belki de? Bilmiyorum da demeden, bildiğimiz tüm çözüm yollarını resetleyip farklı paradigmada konum aramak, bakış açısını değiştirip çözüm geliştirmek için çabalamak. Işığın yetersiz olması, elde edilmek istenen fotoğraf karesinin değerini azaltmaz. Tam tersine uygun poz için doğru açıyı bularak netleme yapılarak yakalanan An eşsiz ve müthiş sonuç verebilir.

Eşitlik ve eşitsizlikler, uzakları yakın eden teknolojik adaptasyonlar, özgürlük ve hak sorgulamaları, iş - aş, yeni normalde yeniden yorumlanmaya muhtaç vatandaşlık kavramı düşünüldüğünde dünya bir bebeğin düşe kalka yürümeyi öğrenmesi noktasında belki şu an. Bizler de öyleyiz. İşletme sahibi, holding patronu, işsiz, öğrenci, işçi, memur, genç, yaşlı hepimiz. Bu salgın sonrasında, her birimiz için korkularımıza rağmen umutlarımızla, düşüncelerimizde yoğurduğumuz değer yaratacak olana dair; O İlk Adımı Atma Zamanı...

İyi bildiklerimizi denenmemiş yollarla hayata geçirme, farklılaştırma zamanı bu zaman. Hayatta kalabilmek için hiç bilmediğimiz yollara patikalara bakar durumdayız pek çoğumuz. Oluşmakta olana uyum sağlayarak düşmeden ayakta durabilmeyi başardığımız her gün biraz daha güçlenmiş olacağız...

Saygı ve Sevgilerimle